Συντήρηση του δρόμου

Τα πάντα, όλα

Συντήρηση του δρόμου

Δημοσίευσηαπό cumulidis » Πέμ Οκτ 08, 2015 2:05 am

Αξιότιμα μέλη
Το καλοκαίρι πέρασε και η περίοδος με τις περισσότερες βροχές και καταιγίδες έχει εισβάλει δυναμικά.
Αυτό όπως ξέρετε επηρεάζει άμεσα και την δυνατότητα να μπορούμε να απολαμβάνουμε το hobby μας.
Προς το παρών ο καιρός μας έκανε το χατίρι και έτσι ο χωματόδρομος έχει παραμείνει σχεδόν ανεπηρέαστος από 20 Ιουλίου - την γιορτή του Προφήτη Ηλία με την καθιερωμένη συντήρηση του δρόμου.
Αυτό δεν θα κρατήσει όμως για πολύ και πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν κάποιες απαραίτητες εργασίες!!
Αφότου έχουμε εξαντλήσει (ως Δ.Σ.) όλες τις πιθανές δυνατότητες παρέμβασης για βελτίωση του χωματόδρομου (με επαφές στον Οικισμό, Δήμο Θέρμης, Μοναστήρι, Εκκλησία τον Βασιλικών) καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι μόνη λύση είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εργασία.
Πώς;
Σκάβοντας και καθαρίζοντας τα χαντάκια και τοποθετώντας τα συρματοκιβώτια (gabions) όπου αυτό κρίνουμε ότι είναι απαραίτητο.
Σκοπός μας είναι να κατευθύνουμε την ροή του νερού εκτός δρόμου και με αυτόν τον τρόπο να περιορίσουμε τον όγκο του.
Μερικοί θα πείτε ότι αυτό δεν γίνεται χωρίς βαριά σκαπτικά μηχανήματα.. και όμως.
Την Κυριακή κάναμε την πρόβα με τον Βαγγέλη Αγανάνη και πιστέψτε ότι η δουλειά γίνετε.
Έτσι απευθυνόμαστε σε όλα τα μέλη και τα προσκαλούμε σε ένα πραγματικά ΑΞΕΧΑΣΤΟ ΣΚ.
Εφοδιαστείτε με φτυάρια, κασμάδες, τσάπες, γάντια εργασίας και αρκετή υπομονή.
Λεπτομέρειες και ημερομηνίες θα ανακοινωθούν σύντομα . Προς το παρών μας αρκεί να δηλώσετε την πρόθεση σας για βοήθεια, για την διευκόλυνση του προγραμματισμού.
cumulidis

Re: Συντήρηση του δρόμου

Δημοσίευσηαπό kilias » Πέμ Οκτ 08, 2015 8:35 am

Εγώ είμαι μέσα
Live fast
Fly high
Be free
kilias

Δημοσίευσηαπό Bob » Τρί Οκτ 13, 2015 1:44 pm

Κι εγώ μπορώ να βοηθήσω όσο επιτρέπουν τα γερασμένα μου κόκκαλα, οι χρόνιοι τραυματισμοί και το πρόγραμμα μου. Οπότε είμαστε 4?
Bob

Δημοσίευσηαπό PavlosT » Πέμ Οκτ 15, 2015 9:42 am

Και εγώ μέσα είμαι.
PavlosT

Δημοσίευσηαπό cumulidis » Παρ Οκτ 30, 2015 7:41 pm

Όπως φάνηκε η παρέμβαση μας που αποσκοπούσε σε διατήρηση του δρόμου σε σχετικά καλή κατάσταση στέφτηκε με επιτυχία.
Τα επίμαχα σημεία οπού δουλέψαμε την Κυριακή 18/10 παρέμειναν σε κατάσταση “σαν να μην έβρεξε”.
Αυτή η προσπάθεια απαιτεί όμως και συνέχεια. Έχουμε άλλα 2-3 σημεία που χρίζουν παρεμβάσεως και μετά θα αρκεί απλώς μια περιοδική συντήρηση.
Το ΣΚ 31/10 – 1/11 φαίνεται κατάλληλο για αυτήν την εργασία.
Συνάντηση αύριο Σάββατο 31/10 στις 10:30 στην προσγείωση του Προφήτη.
Αν το επιτρέψει ο καιρός θα συνεχίσουμε το απόγευμα με προπονήσεις για προσγείωση σε στόχο.
cumulidis

Επιστροφή στο Γενικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης